Zapytaj chemika

Czyli dlaczego do świec i wosków używam wyłącznie olejków zapachowych?

Przecież zdecydowanie te drugie kojarzone są z naturą. Nawiasem mówiąc, większość olejków eterycznych nie jest „czysta” w swoim składzie. Zdecydowana większość z nich ma w sobie domieszki olejków syntetycznych i mają niewiele wspólnego z naturą, jako tako. 

naturalne olejki eteryczne

Naturalne i drogocenne olejki eteryczne, które niezmiennie od wieków (znane już w starożytności) powstają z kwiatów, owoców i ziół (głównie w procesie destylacji z parą wodną), są nierozerwalnie związane z aromaterapią. A aromaterapia to taka dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która wykorzystuje lecznicze działanie olejków eterycznych na różne sposoby. Same olejki stosowane są również z powodzeniem w produkcji kosmetyków. 

Temperatura zapłonu

Naturalne olejki eteryczne, szczególnie cytrusowe, mają niską temperaturę zapłonu, co oznacza, że podczas spalania się świecy/ topnienia wosku w kominku zapachowym, nie tylko stracą one swoje dobroczynne, aromaterapeutyczne właściwości. Przy przekroczeniu pewnych temperatur (kontakt z płomieniem knota świecy czy podgrzewanie zbyt silne, zbyt długie w kominku zapachowym), mogą zacząć szkodzić zdrowiu. Ponadto, zawierają one naturalne alergeny w często bardzo wysokich stężeniach. 

Podsumowując, temperatura zapłonu w olejkach zapachowych (syntetycznych) jest o wiele wyższa, niż w olejkach eterycznych, co wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo palenia takich świec zapachowych.

 

                                                                                 

                                                                                „Zapach to nic innego, jak dotyk, który czujemy z daleka”   

                                                                                                                                                                                                 –   Jean Claude Ellena  –                    

 

Wybór odpowiedniego kominka zapachowego

Budowa i wymiary kominka zapachowego dla wosku też ma znaczenie. Odpowiednio dobrany kominek nie przegrzeje wosku zapachowego/olejków. Tutaj najlepiej sprawdzają się wysokie kominki, które mają ok 10 cm odległości od płomienia podgrzewacza do misy z woskiem. 

Zbyt wysokie temperatury dla naturalnych olejków eterycznych

Przy produkcji świecy, wosku roztapia się, podgrzewa do wysokich temperatur (70- 75 stopni Celsjusza). Są one rożne dla różnych rodzajów i gatunków wosków. Często, już na etapie produkcji świecy, czy wosku dedykowanego do kominka zapachowego – zalecane przez producenta odpowiednie temperatury dodawania olejków okazują się zbyt wysokie dla olejków eterycznych. 

Bezpieczeństwo

Jest to temat ważny, bo dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa użytkowania świec. Twojego bezpieczeństwa i Twojej rodziny.

Do produkcji świec, dodaję wyłącznie sprawdzonych, wysokiej jakości olejków zapachowych przeznaczonych do zalewu świec. Wybieram zapachy naturalne i przyjemne dla nosa, dodaję je do wosku w  temperaturach zalecanych przez ich producenta, by świeca pięknie pachniała podczas użytkowania. Dla pełnego bezpieczeństwa stosuję się do norm i przepisów REACH i IFRA, moje świece zapachowe posiadają własne karty charakterystyki, a stężenia zapachu jest zawsze odpowiednio dobrane.


Naturalne olejki eteryczne są wspaniałe i stosuję je tam , gdzie mogę to robić bezpiecznie i efektywnie, gdzie ma to po prostu sens – w produkcji tabliczek zapachowych. Ale to już zupełnie inny wpis.


Jeśli Ci się podobało, bądź masz pytania- zostaw komentarz.  Zapraszam Cię również  po więcej treści na moje konto na IG:

https://www.instagram.com/kierunek.natura/


Justyna

Zwolnij i poczuj swój rytm

2 Comments

Dodaj komentarz