wybór kominka zapachowego

kominek-zapachowy-woski-wybór-kominka-zapytaj-chemika

 

Wybór kominka zapachowego  pozornie nic prostszego.

 

Na rynku jest ich zatrzęsienie. Jak wybrać odpowiedni? Osobiście stawiam na dobry design, ręczne wykonanie, ceramikę i funkcjonalność. Gust to sprawa indywidualna. Na tapetę biorę funkcjonalność i łatwe, bezpieczne użytkowanie. Pokieruj się zaledwie dwoma wskazówkami, a znacznie podniesiesz jakość i efektywność użytkowania kominka zapachowego. 

                                                        ZAPACH MÓWI NAJGŁOŚNIEJ NA POZIOMIE PODŚWIADOMOŚCI                               – Marian Bendeth-

Zasadniczą sprawą są wymiary kominka. 

Zbyt wysoki, nie będzie efektywny, wosk w nim będzie bardzo powoli się roztapiał, przez co stale słabiej odczuwać będziesz zapach olejków. 

Zbyt wysokiego jeszcze nie spotkałam, modne są małe, zgrabne kominki. Niestety chociaż wyglądają uroczo, nie są dobrym wyborem dla Twojego zdrowia . Tak. Dla zdrowia.

Niski kominek zapachowy nie jest dobrym pomysłem.

 Wosk roztapia się w nich bardzo szybko i zbyt mocno. Takie tempo grozi jedynie tym, że zamknięte w nim aromaty uwolnią się od razu, zamiast stopniowo. Da to efekt silnego wyrzuty zapachu w pierwszej fazie sesji zapachowej. W efekcie skróci to żywotność tej porcji wosku, raczej słabo, bądź wcale nie będzie już pachnieć przy kolejnych odpaleniach kominka. To w kwestii intensywności zapachu i jego trwałości. Natomiast  zagrożenie dla zdrowia jest niewidoczne, niewyczuwalne. Wosk z olejkami , nawet tymi syntetycznymi i przeznaczonymi do wosków, który ulega silnemu przegrzaniu, zmienia skład chemiczny. Olejki zapachowe i eteryczne, te eteryczne zdecydowanie szybciej, spalają się i emitują niebezpieczne dla dróg oddechowych substancje. 

Jaki kominek zapachowy kupić?

Dlatego ważne jest, abyś przy kupnie kominka szukaj takiego, który jest wysoki. Najlepiej jeśli ma 9-12 cm wysokości od jego dna, do misy kominka. Woski/świece/olejki do aromaterapii kupuj zawsze od zaufanych producentów. Jeśli szukasz olejków eterycznych naturalnych, ale wiesz – takich naprawdę naturalnych (większość dostępnych na rynku jest naturalna jedynie z nazwy. Zawierają domieszki syntetyków). W razie wątpliwości pytaj o karty charakterystyki produktów i ich pochodzenie. A w kartach tych sprawdzaj temperaturę zapłonu- to granica, której nie warto przekraczać.

wybor-kominka-zapachowego
wybór kominka zapachowego, wybór kominka zapachowego

Odpowiednia misa kominka.

Druga wskazówka dla Ciebie jest już czysto praktyczna. Ułatwi Ci czyszczenie kominka zapachowego. Wybieraj misy duże i takie, które można ściągnąć. W ten sposób łatwo je wyczyścisz. Duża misa daje większe możliwości. Bo nie wymaga ona wcale, żeby była pełna produktu do sesji zapachowej. A daje Ci możliwość łatwego i szybkiego zwiększenia ilości wosku, w razie potrzeby.

 

Jak czyścić kominek zapachowy?

A czyścić najlepiej w dwóch prostych ruchach. Najpierw zbierz nadmiar wosku ręcznikiem papierowym, a potem zwyczajnie umyj gorącą wodą i płynem do mycia naczyń.

Wosk sojowy jest łatwy do mycia lecz tłusty. Ewentualne plamy z odzieży łatwo usunąć gorącą wodą i mydłem/ płynem do mycia naczyń.

Warto wiedzieć, że wosk ten równie szybko zastyga, co topnieje- a przy duuuużych jego ilościach może zaczopować twoje rury odprowadzające wodę od zlewu. Spokojnie. Sama codziennie myję formy, szkła i kominki w swojej kuchni i nic się nie dzieje. Prawdopodobnie dlatego, że zanim przejdę do mycia przecieram je ręcznikiem papierowym. Tak pozbywam się resztek wosku.


Patent na zastygły, zużyty wosk w kominku. Jak go usunąć?

Jeśli trudno Ci usunąć wosk z misy, bo przywarł. Nie próbuj go usunąć siłowo np. proszę nożem. Woski sojowe mają  niską temperaturę topnięcia. Wystarczy, że na moment, dosłownie moment,  ponownie rozpalisz podgrzewacz (t-light) i wosk sam wyskoczy, gdy go dotkniesz. Przy okazji sprawdź, czy aby na pewno chcesz się go pozbyć? Woski zapachowe można z reguły roztapiać po kilka razy zanim przestaną pachnieć. Warto więc odłożyć go na później. Przed zmianą zapachu na nowy, zawsze umyj misę. Pozwoli Ci to cieszyć się niezakłóconym aromatem, a nie mieszanką zapachów z poprzedniej sesji.


Jeśli Ci się podobało, bądź masz pytania- zostaw komentarz.  

Pachnących wieczorów.

Justyna

wybór kominka zapachowego, wybór kominka zapachowego

Dodaj komentarz