Jak palić świece sojowe?

masz w domu naturalną sojową świecę, ale nie wiesz jak ją palić?

zdradzę ci najważniejsze wskazówki co robić, by świeca sojowa pachniała i paliła się długo.

Świeca stworzona z naturalnego wosku sojowego bywa kapryśna i wymagająca. Za wyrozumiałość i troskę odwdzięczy Ci się długim, bezpiecznym, bezdymnym paleniem. Świece zapachowe potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat, a ich zapach przeniesie Cię w dowolne miejsce i czas. 

Tymczasem zejdźmy na ziemię. Pokażę Ci sposoby, by osiągnąć satysfakcjonujące i bezproblemowe palenie świec sojowych. Musisz wiedzieć, że dla takiej świecy – jej żywotności i wydajności najważniejsze jest pierwsze palenie. Dlaczego? 

Pamięć wosku naturalnego

Wosk sojowy ma swego rodzaju pamięć i dąży do kształtu, który zapamięta podczas pierwszego palenia. Jeśli przykładowo za pierwszym razem nie rozpuści się cała jej powierzchnia (do samych brzegów szkła), to przy kolejnych jej paleniach, będzie zachowywać się tak samo. To zjawisko nazywamy ” tunelowaniem „– w jego efekcie powstaje na środku świecy brzydki tunel, co skraca jej żywotność (maksymalnych, całkowity czas palenia się świecy). Pozostały dookoła wosk nie wytapia się. Uwięziony zapach nie ma możliwości uwolnienia się, przez co świeca słabiej pachnie i spala się o wiele szybciej.

Odpowiednia temperatura otoczenia

Świeca powinna przed pierwszym paleniem osiągnąć temperaturę pokojową. Wiem, że bywa to trudne- powstrzymać się przed natychmiastowym jej wypróbowaniem, zaraz po odebraniu jej z zimnego, czasem mroźnego paczkomatu. Ale warto się wstrzymać ten jeden dzień. Warto także, na palenie wybrać odpowiedni moment i czas. Czas ma tu kluczowe znaczenie.

czas palenia

Pierwsze palenie świecy sojowej powinno trwać do całkowitego roztopienia się wosku, do samych brzegów naczynia (zazwyczaj to ok.4h). Optymalny czas każdego kolejnego palenia to 2-4 godziny. Zbyt długie palenie może grozić utonięciem lub przemieszczeniem się knota, oraz zbyt szybkim uwolnieniem nut zapachowych. Zbyt krótkie gwarantuje wspomniane „tunelowanie się” świecy, słabszy zapach, krótszą żywotność świecy. Knot w tunelu dusi się, aż w końcu gaśnie.

Warto wiedzieć, że wosk sojowy topi się dwukrotnie wolniej niż parafina, dlatego potrzebuje nawet 30-60 min palenia, by uwolnić zamknięte w niej aromaty. Dzięki tej właściwości świece sojowe palą się dwukrotnie dłużej, niż popularne parafinowe odpowiedniki. Ponadto świece z naturalnych wosków (sojowy, rzepakowy czy pszczeli) nie emitują niezdrowych dla zdrowia substancji. Wiele osób mówi mi, że odkąd palą naturalne świece, przestała ich boleć głowa

Wróćmy do Twojej rozpalonej świecy

Basen

Pal ją, aż roztopiony wosk stworzy basen na ok 1 cm. Odda Ci wtedy optymalną i zrównoważoną porcję olejków zapachowych.

 

pilnuj knota

Dbaj, aby długość knota nie przekraczała 4-5 mm – przed każdym kolejnym paleniem świecy przytnij lub ukrusz palcami knot (warto do tego użyć papieru, by nie pobrudzić palców), właśnie do tej długości, a świeca odwdzięczy się dłuższą żywotnością i unikniesz efektu tunelowania świecy.

                                                                       

                                                                     ,, ZAPACH JEST JĘZYKIEM, KTÓRY NIE POTRZEBUJE SŁÓW „

                                                                                                                                                                                         –  Jackques Polge  –

jak-palić-świece-sojowe
jak-palić-świece-sojowe

świeczkowe bhp

  • Dla ochrony delikatnych powierzchni, użyj drewnianej przykrywki jako podkładki pod świecę.
  • Zapalonej świecy nie pozostawiaj w przeciągu, na parapecie okna, czy blisko wentylacji.
  • Nie przenoś jej w trakcie palenia.
  • Zawsze usuwaj ze świecy zanieczyszczenia np. resztki knota, zapałek.
  • Nie wypalaj świecy do końca – palenie świecy należy zakończyć, gdy w naczyniu pozostaje nadal  ok.1 cm wosku, ponieważ wypalenie całego wosku ze szklanego pojemnika może powodować jego pęknięcie. 

TIP na koniec

Szklane pojemniki po moich świecach pochodzą z polskiej huty szkła, są dedykowane do zalewu świec i wytrzymują wysoki temperatury. Dzięki tym właściwościom, świetnie sprawdzą się (już po wypaleniu świecy i umyciu ich ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń) jako szklanki czy pojemniki na drobiazgi np. na przyprawy w kuchni, patyczki do uszu czy waciki w łazience. Świece kolekcji Basic posiadają drewniane przykrywki, które szczelnie zamykają pojemniki, co zabezpiecza zawartość przed wilgocią/ ulatnianiem się zapachu np. ziół.

Zastosowań może być naprawdę wiele, w przyszłości napiszę o tym krótki wpis tu, na blogu.

 

Jeśli Ci się podobało, bądź masz pytania- zostaw komentarz. Zapraszam Cię również na moje konto na IG@kierunek.natura

 

Justyna

Zwolnij i poczuj swój rytm

Dodaj komentarz