Kompozycje i nuty zapachowe w świecy

ICH ZNACZENIE I FUNKCJA W ŚWIECY SOJOWEJ

Kompozycje i nuty zapachowe w świecy.

 

Kompozycje i nuty zapachowe w świecy – nuty zapachowe to nic innego, jak składniki kompozycji zapachowej świecy sojowej. Kilka nut, tworzy akordy. Nawiasem mówiąc piękna analogia do muzyki. Każda nuta ma swój charakterystyczny zapach, który możesz nazwać, zdefiniować i wyczuć.

Jak w perfumach.

Tak samo jak w perfumach, tak w świecy zapachowej, kompozycja zmienia się- pewne nuty ulatują, zanikają z czasem palenia się świecy. Robią miejsca kolejnym nutom i akordom. W rezultacie dobrze dobrana kompozycja zapachowa jest  zawsze złożona, głęboka i zaskakująca.

Zapach, który ewoluuje.

Świeca sojowa pachnie nieco inaczej „na sucho”, inaczej na początku palenia się świecy. Zapach z czasem ewoluuje, zmienia się. Dzięki temu nie znudzi ci się, a Twój zmysł węchu nie przyzwyczai się do płaskiego, jednolitego zapachu.

 

Poprawnie wykonana świeca pachnie długo po jej zgaszeniu. Na każdym etapie palenia się świecy, na pierwszym planie są inne nuty zapachowe. Dokładnie jak w perfumach, które pachną inaczej w butelce, na skórze, czy po kilku godzinach ich noszenia na sobie

nuty-zapachowe-wświecy-mandarynka-chili
nuty-zapachowe-w-świecy-mandarynka-chili-zapytaj-chemika

kompozycje zapachowe -Trzy grupy nut.

Często, gdy opisuję dla was kompozycje zapachowe moich świec odnoszę się do trzech grup nut. 

Po pierwsze nuty Głowy (górne) – te nuty czuć od pierwszej chwili, „na sucho”. Nuty głowy robią pierwsze wrażenie i są raczej świeże (np. są to cytrusy, zioła, nuty wodne i ozonowe). Najszybciej zanikają podczas palenia, ustępując miejsca nutom Serca.


Po drugie nuty Serca (umiarkowane) – to ona odpowiada za charakter zapachu świecy. Co więcej, jest najdłużej wyczuwalna podczas palenia się świecy. Są to głównie zapachy owoców, przypraw, kwiatów, ziół, traw, liści, słodyczy.


Po trzecie nuty Bazy (podstawy)- to nuta na której zbudowana jest cała kompozycja. Czuć ją jeszcze długo po zakończeniu palenia się świecy. Ponieważ to te nuty świadczą o trwałości całej kompozycji zapachowej. Często pachnie mchem, drzewem, wanilią, paczulą, piżmem.

 

Zero nudy.


Podsumowując – tak złożony zapach nie znudzi się, twój zmysł węchu będzie mógł podążać za nim, w miarę upływu czasu, świeca będzie nabierać głębi, a czasem zaskakiwać. I to jest w tym najpiękniejsze. Co więcej, te świece naprawdę pachną.

 

Jeśli interesuje cię skład i rodzaj moich olejków zapachowych w woskach i świecach zapraszam do wpisu „Zapytaj Chemika

Justyna